středa 27. února 2008

Přestávají Korejci chodit do kina?

Počet návštěvníků kin podle zprávy zveřejněné řetězcem multikin CJ CGV poprvé za posledních dvanáct let klesl. V loňském roce přišlo do kin o 5,5% procenta méně diváků než loňský rok. Do kin si našlo cestu 157,5 milionů diváků, což je o 9,2 milionů méně než v roce 2006. Když porovnáme nejúspěšnější filmy obou let, tak zatímco The Host, rekordmana roku 2006, navštívilo přes třináct milionů diváků, loňský hit D-Wars vidělo skoro o pět milionů méně diváků. Mimochodem oba filmy jsou o příšerách, takže je vidět, co Korejce táhne do kin.

obr.: D-war, korejsko-americká koprodukční pitomost, která je místy tak pitomá, až je zábavná.Je to poprvé od roku 1996, kdy byl 6,5 procentní propad oproti předešlému roku. Za hlavní důvod je považována kvantitativní a kvalitativní stagnace korejského filmového průmyslu, ale jsou tu i obavy, že celý průmysl už dosáhl maximálního nasycení a už prostě není kam dál jít. Ze zprávy vyplývá, že počet diváků zahraničních filmů stoupl oproti minulému roku o přibližně 20 milionů, zatímco počet diváků domácích filmů klesl zhruba o 27 milionů. Korejské filmy tvořily v roce 2007 50,8 % filmového trhu, rok předtím to však bylo 64,7 % a současný tržní podíl je nejnižší od roku 20002, kdy tvořil 48,3%. Přesto je Korea stále zemí s nejvyšším podílem domácí filmové tvorby na celkovém filmovém trhu v zemi. Celkový počet diváků korejských filmů se zvyšoval každý rok posledních deset let a svého vrcholu dosáhl v roce 2006 se 167 miliony, což je čtyřikrát víc než 46 milionů v roce 1996.

obr.: The Host, nejúspěšnější korejský film všech dob o monstru v řece Han.Korejci v roce 1996 chodili do kina v průměru 0,9 krát, v roce 2006 to už bylo 3,13 krát, což je třikrát větší číslo než u Čechů. Zajímavé je porovnání s blízkým Japonskem, kde se chodí ročně do kina pouze 1,33 krát. Nejčastěji chodí do kina Američané (4,8), Australané (4,6), Francouzi chodí 3,3 krát, Britové 2,9 krát a Němci 1,9 krát. Čísla zveřejnil Ekonomický výzkumný institut Samsungu.

3 komentáře:

charlosina řekl(a)...

Hned v prvním článku o návštěvnosti kin v Koreji se vyskytla chyba - loňská návštěvnost klesla o 5.5% než loni? Jistě, domyslím si, že as předloni :-) ale to... je to škoda mít na tak pěkných a zajímavých stránkách chybču :-)

Vojta řekl(a)...

Ahoj Charlosino, díky za upozornění. Četl jsem ten článek minimálně desetkrát a nedošlo mi, co jsem napsal:) Opravovat to ale nebudu, protože pak tvůj komentář ztratil svoje kouzlo:) Každopádně díky za pochvalu. Měj se

ivan řekl(a)...

The Host byl prave v TV, bohuzel v originale :o), Vojto supr clanky, az budu doma pokusim se par korejskych nej.. filmu sehnat a podivat se na ne, ivan