sobota 25. září 2010

Národní Park Capitol Reef a Národní Monument Staircase Escalante

Do Národního parku Capitol Reef jsme dorazili velmi pozdě v noci, když jsme v ten den stihli odjet ze Salt Lake City a navštívit parky Arches a Canyonlands. V jednu chvíli nám docházel benzín, takže jsme museli nouzově vzít asi dva galóny za čtyři a půl dolaru za galón, což byl nejdražší benzín ve státech, na jaký jsme narazili. O chvíli později jsme vyděli značku s informací, že dalších sto mil (160 km) nebude čerpací stanice. V Čechách něco nepředstavitelného, ale Amerika má trochu jiné měřítko. My naštěstí z této dálnice jseli na místní silnici a na benzín narazili už po nějakých čtyřiceti kilometrech. Když jsme se ráno probudili a vylezli ze stanu, konečně jsem uviděli nádherný kemp Fruita, oázu v poušti obhospodařovou už 130 let mormonskými osadníky. Teče tu řeka a uprostřed pouště tu pěstují ovoce a zeleninu a dělají vynikající čokoládová lízátka, které si můžete koupit v návštěvnickém centru. A co je vlastně v parku k vidění? Je to zlom zemské kůry, který vytvořil sto mil dlouhý kamenný hřeben zvaný Waterpocket Fold. Samozřejmě naším hlavním cílem bylo vidět tento zlom, což se nám povedlo jen částečně. Na prohlídku parku jsme měli zhruba půl dne, takže šlo o to vybrat co nejvhodnější hike s vyhlídkou na zlom. Takový jsme našli, čtyřhodinový a s vyhlídkou. Když jsme došli na nejvyšší bod naší cesty, viděli jsme jen kousek oné brázdy, protože její hrana byla vyšší než protilehlé hory, ze kterých jsem na ni koukali. Pro cestu dolů zpět k autu se brácha rozhodl jít zkratkou, protože se mu zdálo, že stezka jde nahorů místo dolů. Až po pár minutách mi došlo, jak debilní byl nápad opustit stezku. Cesta dolů se zdála jako víceméně rovná, což byl velký omyl. Nakonec jsem k autu došel, ale musel jsem projít spoustou křoví a proláklin a vůbec jsem si to v tom vedru užil. Když jsme se pak ptali správců parku, odkud můžeme ten zlom nejlépe vidět, tak nám doporučili desítky kilometrů dlouhou nezpevněnou cestu k vyhlídce, na kterou jsme neměli vhodné auto ani dostatek času. Takže jsem park bohužel opustili aniž bychom v podstatě viděli to, kvůli čemu jsme tam přijeli.

obr.: foto u vstupu do parku. Foceno při odjezdu.obr.: kemp Fruita, oáza v poušti.obr.: pohled na západní hranu Waterpocket fold.obr.: takhle vypadá Waterpocket fold zevnitř. Fotka není moje, my takovýhle výhled neměli.obr.: ještěrky byly naprosto všude a některé dokonce pózovaly.obr.: Severozápadní hrana Waterpocket fold.obr.: skákací fotky nesmí chybět.obr.: jedná náhodně vzniklá, ale krásná fotka.obr.: i cesta parkem je zážitek.obr.: geologické vrstvy staré 200 miliónů let odkryté díky zlomu zemské kůry.Cestou do Bryce kaňonu jsem projížděli další zajímavou oblastí, Národním monumentem Staircase Escalante. Je to sedm a půl tisíc čtverečním kilometrů velká chráněná oblast, ve které se nachází spousta kaňonů a hor a kde se kdysi dávno procházeli dinosauři, jejíchž zkameněliny zde paleontologové nacházejí. A protože tato část je výše položená než Capitol Reef, tak jsme z jedné vyhlídky konečně viděli onu brázdu v zemské kůře Waterpocket Fold.

obr.: celé auto bylo jako jedno velké skladiště věcí.obr.: i v poušti je život.obr.: hory v oblasti Staircase Escalante.obr.: nešlo tudy jen tak projet, každou chvíli jsem museli zastavit a užívat si nádherný výhled.obr.: i tady mají dechberoucí kaňony.obr.: dostávat sem elektřinu musel být zážitek.

Žádné komentáře: