sobota 22. listopadu 2008

Září v korejských kinech, první část

Po měsíční přestávce je tu zpět přehled korejských premiér. Přestávka je způsobena tím, že už nepředstírám práci na hospodářské komoře, ale studuji korejštinu a nemám téměř žádný čas na podobné srandičky, jako je nějaké psaní o nových korejských filmech. Možná se to nezdá, ale nějaký čas to zabere, než to dám do kupy. Chtěl dokončit aspoň tenhle rok, ale nevím nevím, kde na to vezmu čas. Takže si užijte tyhle zářijové filmy, možná jsou poslední, které se tu objeví.

My darling FBI
Premiéra 4. 9. 2008Mimi se zamilovala do Alberta, když pracovala ve Spojených státech na korejském velvyslanectví. Ale Albert zmizel v den, kdy ji měl požádat o ruku. Ve skutečnosti je ale agentem FBI a musel to před ní utajit. Mimi vyprší její vízum a vrací se do rodného města. Albert se za ní vydává do Koreje, ale Mimi a její sousedé nemají z jeho opožděné omluvy žádnou radost.Třetí film režiséra Lee In-sua a první, který nemá nic společného s armádou a není v něm žádné letecký souboj. Debutoval akčním trillerem Haan, který se točil okolo Pearl Harboru a ve svém druhém filmu se vrátil ještě více do minulosti. Hrdinami filmu With a blue sky byli letci bojující v období koloniální nadvlády Japonska o národní samostatnost. Lee má asi hodně rád letadýlka, o to větší překvapení je námět jeho posledního filmu, ke kterému si stejně jako k předchozím napsal vlastní scénář. Do své romantické komedie navíc obsadil neznámé herce, takže žádnou díru do světa opět neudělal.

The divine weapon
Premiéra 4. 9. 2008Během vlády krále Sedžonga byla dynastie Čoson ztělesněním dokonalého státu. Pro minskou Čínu, ctižádostivou císařskou mocnost, znamenala dynastie Čoson překážku v jejich snaze o získání dalších území. Čína vyžadovala podřízenost a zasahovala do vnitřních záležitostí Čosonu. Po celou dobu držela Čína Čoson v šachu neustálým vydíráním. Znechucený Sedžong proto tajně vyvíjí mocnou zbraň, s kterou si hodlal dobít ztracená území a získat zpět svrchovanou moc. Když to zjistili Číňané, snaží se překazit vývoj této zbraně násilím, čímž spouštějí vlnu násilí.Pro režiséra Kim Joo-jina je The divine weapon taky třetím filmem, ale na rozdíl od kolegy Leeho se Kimovi díru do světa udělat povedlo. Měl to taky mnohem jednodušší, výpravný historický blockbuster s celkem známými herci má mnohem větší šanci než řadová romance. Další nacionalistické historické drama, které se ovšem tentokrát nestrefuje do Japonců, ale do Číňanů. V hlavní roli ne moc známý Jeong Jae-young, který se ovšem objevil v řadě veleúspěšných filmů jako Silmido, Welcome to Dongmakgol nebo v letošním hitu Public enemy return. Slavného krále Sedžonga hraje veterán Ahn Seong-gi, který se pro podobné role snad narodil.

Our School E.T.
Premiéra 11. 9. 2008Seong-gun je líný učitel tělocviku na střední škole. Když ale jeho škola schválí rozšíření své výuky v angličtině, Seong-gun se rozhodne naučit se anglicky a vyučovat ji, protože mu to přijde jako jediná cesta k vlastnímu přežití.I třetí zářijový film je třetím filmem svého režiséra. Po skvělé romantické komedii Madeleine a o něco horší, ale stále dobré akční komedii She´s on duty přichází Park Gwang-joon s čistokrevnou komedií o natvrdlém tělocvikáři. V americkém filmu by ho stoprocentně hrál Billy Bob Thorton, tady je místo něho Kim Soo-ro, který se sice objevil v několika hitech, ale vždy jen jako vedlejší role. Když už dostal tu hlavní, za moc to nestálo. A tohle bohužel vypadá podobně.

Rough cut
Premiéra 11. 9. 2008Gang-pae, číslo dvě v jeho organizaci, je zaplaven rutinním násilím, ale svého snu stát se hercem se nikdy nevzdal. Známý herec Soo-ta žije za oponou, stranou veškeré publicity. Postupem času se jeho chování mění a je čím dál víc rozčílený, jak ho neustále na každém kroku pronásledují paparazzi. Toto chování ho dostává do koloběhu nekontrolovatelných situací. Právě začíná točit nový film, kde hraje gangstera. Kvůli své náladovosti zmlátí hereckého kolegu a donutí producenty zastavit natáčení. Soo-ta se cítí provinile a proto požádá Gang-paeho, kterého potká čirou náhodou, aby s ním hrál v jeho filmu a zachránil tak produkci filmu. Gang-pae souhlasí pod podmínkou, že násilí ve filmu musí být skutečné a ne filmově předstírané. Soo-ta tuto podmínku přijímá a oba jsou připraveni na skutečný souboj.Čím si nejspíš u nás získá film Rough cut pozornost je spoluúčastí Kim Ki-duka, který se podílel na scénáři. Režisérem je Jang Hoon, který má se slavným Kimem mnoho zkušeností. Svou spolupráci začali tím, že Jang se podílel na produkci 3-Ironu. Na dalších dvou Kimových filmech Luk a Čas už byl jako asistent režiséra a u času navíc jako střihač. Definitivně nasedl do sedla tady, kdy se stal režisérem a Kim mu pomohl se scénářem a produkcí. A zatímco většina Kimových vlastních věcí v korejských kinech vyšumí do prázdna, tak Rough cut se celkem slušný úspěch. V hlavní roli je seriálový hvězda So Ji-seob, který se vrácí na plátno z vojenské služby.

Boxoffice okénko

První zářijová várka dopadla s jednou výjimkou velmi dobře. V souboji dvou druhořadých filmů nakopal školní ET miláčkovi z FBI prdel. Na My darling FBI nepřišly ani dva tisíce diváků. Vedle toho jinak průměrný výsledek šest set padesát tisíc diváků u komedie Our school ET vypadá impozantně. Velmi slušný výsledek si připsal Rough cut, který se s více než milion a tři sta tisíci diváky stal nejspíš nejnavštěvovanějším filmem, na jakém se kdy Kim Ki-duk podílel. Nejsem si v tom úplně jistý, ale za boha mě nenapadá žádný jiný Kimův film, který mohl mít vyšší návštěvnost. A naprosto jasným vítězem se nijak překvapivě stala výpravná historická podívaná The divine weapon, na kterou bylo zvědavo přes tři miliony sedm set padesát tisíc Korejců. S takovým výsledkem má šanci být v letošním top ten.

2 komentáře:

Part řekl(a)...

Ahoj,

no a jaké je to na koreanistice? Teda, kromě toho že tě to zaměstnává víc než práce na HK?^^

Měj se

Michal

mouša řekl(a)...

kde takové filmy seženu, prosím ? :)