Ro Tchä-u (노대우, 1988–1993)
Výrazná osobnost. Vedl Koreu demokratickým směrem. Slíbil přímé volby, zrušil stanné právo a diskriminační zákony. Ve volbách byl zvolen. Velmi úspěšné funkční období, zmenšil závislost na spojencích. S KLDR jednal málo a přímo o konkrétních věcech. 1989 projev v OSN – stabilita pro východní Asii, slíbil nepoužívat sílu proti KLDR, chtěl nahradit dohodu o příměří mírovou smlouvou. Po sjednocení Německa Korea jedinou rozdělenou zemí na světě. Navrhoval něco jako commonwealt (britské společenství národů).
obr.: fešák Ro Tchä-u.

1991 Dohoda o usmíření, neútočení a vzájemné výměně a spolupráci – první dohoda po válce. Nikdy nebyla nahrazena něčím lepším. Obsahuje ujednání o vzájemném respektování politických systémů.
1991 Vstup obou Korejí do OSN – oficiální potvrzení statutu obou států – legalizace KLDR.
1993 První jaderná krize
MAAE Mezinárodní agentura pro atomovou energii. KR tvrdí, že jaderný program nemá, ale má. První inspekce v KLDR 1992, krize o rok později. OSN dospěla k názoru, že KLDR se snaží vyrobit jadernou zbraň. V KLDR jsou čtyři menší a jedno větší zařízení v Jongbjonu. KLDR si nakoupila ruské vědce a plutonium na tři bomby. Odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Mobilizovala a měla vojska u 38. Rovnoběžky. Největší krize v poválečné historii. Následují nekonečné tahanice – KLDR si dobře hraje se světem, vydírá, delegace vždy najdou prázdné tunely.
1995 dohoda o KEDO – Korean energy development organization. Chce mít poloostrov bez jaderné energie. Je v ní pár zemí světa (od 1999 i ČR). KR přes Kedo mělo dodat lehkovodní zařízení do KLDR, ale dodnes nic nedodalo.
2002 další jaderná krize. Nic se neplnilo a KEDO bylo na nic. KLDR vždy testuje nového americké a korejského prezidenta. KLDR má i raketový program – včetně raket dlouhého doletu.
Kim Jŏng-sam (김영삼, 1993 - 1998)
Méně výrazný politik, byl realista. Působil demokraticky a byl to nevoják, neměl pod sebou armádu. Bývalý disident, který kvůli šanci být prezidentem vstoupil do strany. Bojoval proti korupci. Měl domluvenou schůzku s velkým Kimem, ale ten mu umřel. Ke KLDR byl vstřícnější, od 1995 velké dodávky potravin (nejen od KR). Měl smůlu na skandály – padaly domu a mosty, navíc neposlal syny do armády.
obr.: kdyby Kim Il-song nezemřel, měl by Nobelovku asi on.

Kim Tä-džung (김대중, 1998 - 2003)
1998 - dlouho byl vždy druhý ve volbách. Musel čelit velké ekonomické krizi v Asii 1997.
„Sluneční politika – 해빚 정치“ – racionální, komunikace s KLDR a různé programy pomoci a investice. Červen 2000 sumit v Pchjongjangu – nic se neujednalo, ale dostal za to Nobelovu cenu za mír. Jako jeden z mála prezidentů nemá žádný skandál.
obr.: Nobelovku dostal až "Nelson Mandela Asie" Kim Tä-džung.

No Mu-hjŏn (로무현, 2003 - 2008)
Nastoupil 2003, byl vyšetřován parlamentem (impeachment) – za poškození věcí korejských. Bývalý právník. Slabá osobnost. 2007 byl v Pchjongjangu.
obr.: dalšímu prezidentovi další jednání s mladým Kimem Nobelovku už nepřineslo.

I Mjŏng-bak (이명박, 2008 - dosud)
Nastoupil 2008. Pravičák z čebolu, bývalý starosta Soulu. Tvrdý postoj vůči KLDR i vlastnímu obyvatelstvu.
obr.: I Mjŏng-bak je zdá se velký milovník.
